Kasık Fıtığı Ameliyatı Oldum

26 Şubat günü Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nde kasık fıtığı ameliyatı oldum. Şimdi yattığım yerden ameliyata kadar geçen süreci, ameliyatı ve sonrasını yazacağım.Ardakaşım Hanifi’yle beraber spor salonunda güzel güzel kardiyo yaparken gaza geldik ve ağırlık çalışmaya başladık. Bir süre sorun yoktu. Sonra birden alt karın bölgesinde iki taraflı şişlik olduğunu fark ettim. Yani her iki tarafta da şişlik vardı. Ağrı falan yoktu. Birkaç gün sonra ağrı da başladı.

Sol kasığımda ağrı başlayınca genel cerrahiden randevu aldım. Muayene sonrasında doktor müjdeli haberi verdi; kasık fıtığı varmış. Doktor “ameliyat olacak mısın” diye sordu. “Olmama şansım var mı” dedim, “yok” dedi. “Olacağım o zaman” deyince “ultrason çektir, gel” diye beni gönderdi.

Hastane bana ultrason için 7 Şubat’a gün verdi. Epey uzak bir tarih, E Nabız’a ya da telefondaki takvim uygulamasına baksam bulurum ama üşeniyorum. Sanırım yüzeyel doku ultrasonuydu. Ben de sömetr tatilinde Turgutlu’da ki Egeumut Hastanesi’nden randevu alıp gittim. Ultrason çekimi 120 lira. Oradaki doktor canlı canlı gösterdi fıtığımı. “Nefes al, ver. Nefesini tut, şimdi ıkın.” Merhaba sol tarafımdaki kasık fıtığı!

Yeniden genel cerrahiden randevu aldım, günü gelince hastaneye gittim. Doktor masasında bulunan ajandayı karıştırdı, 25 Şubat tahliller ve yatış, 26 Şubat ameliyat, ertesi gün eve dönüş dedi ve gönderdi. 25’inde aç geleceksin, sigarayı azalt,... Bir sürü nasihat.

MHRS üzerinden 25’ine randevu aldım ama nasıl?! Meğer benim doktor rock star kadar popülermiş. İnternet üzerinden randevular 15 gün üzerinden açılıyor. Ben saat 12:15’te ancak 3. kişi olabildim. Yani sabahı beklesem randevu kalmayacak ve 25’i sabahı erkenden gidip sıra numarası almak zorunda kalacağım. Aç ve susuz!

Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesi


25’i oldu. Aç karına hastaneye gittim. Sıram geldi, doktorun yanına girdim. Bana kan tahlili, idrar tahlili, EKG, röntgen verdi. 14:30’da sonuç “göstermeye gel” dedi, gönderdi. İçimden diyorum “bunların hepsi o saate nasıl yetişecek” falan filan. İlginçtir tüm bunlar 30 bilemedin 45 dakikada bitti.

14:30’da sonuç göstermeye gittim. 5 dakika geçmedi ki doktorun yanındaki hemşire “ameliyat hastaları gelsin” dedi. Ya ben kesileceğim ya, her şey acayip hızlı ilerliyor. Ağustos ayında Nurhan safra kesesi ameliyatı olmuştu.  O, Ege Üniversitesi’nde oldu. Orda maymuna dönüyorsun oradan oraya gitmekten. Bina çok karmaşık ve çok fazla hasta var. Benim işler hızlı hızlı aktı.

Neyse ben cerrahın yanından çıktım, anestezi doktorunun yanına gittim. Orda da 5 dakika sıra bekledim. “Merhaba, ben kasık fıtığı ameliyatı olacağım, adım Kamil Uğraş Türkoğlu”,.. “Hastalığınız var mı, daha önce ameliyat geçirdiniz mi, tahlilleriniz iyi çıkmış, tam kesilmeliksiniz” falan filan. Ameliyatta görüşürüz deyip ayrıldık.

Üst kata gittim, yatış yaptım. Tansiyon falan ölçüldü, yine bir sürü sorular. Neyse eve gitmek için izin istedim, bir kağıt hazırlayıp başhekime imzalatmamı söylediler. Gittim, başhekim yardımcısı imzalıyormuş bu izinleri. Çok kibar biriydi.

Saat 20:00 olmadan hataneye gittim, yerleştim. Nurhan’la aşağıya, kantine çay içmeye indik. Sağolsunlar Hasan Ali Ağabey ve Hanifi beni ziyarete gelmişler. Çay içtikten sonra Nurhan gitti. Biz biraz daha sohbet ettik, arkadaşlar ayrıldı. Haklarını ödeyemem, çok destek oldular. Odaya çıktım, oda arkadaşımla tanıştım. Genç bir çocuk, o da kasık fıtığı ameliyatı olacakmış. Daha önce birkaç ameliyat geçirmiş, bana moral verdi.

Saat 12’ye kadar yemek içmek serbestmiş. O zamana kadar saat başı aşağı indim. 11:50’de hemşirenin rahat uyumam için verdiği ilacı içtim. Kulaklığı taktım, Yasin dinledim. Sonra uyumuşum.

Bu yazı epey uzun oldu. Bir tane de Kasık Fıtığı Ameliyatı Hakkında başlıklı bir yazı yazacağım. Orada ameliyat ve sonrasını anlatır, tüm yazı boyunca doktor diye bahsettiğim Sayın Op.Dr. Metin Karaaslan ve diğer hastane personelinden bahsederim.

Yorumlar

  1. […] akşam ameliyat olmama kadar geçen süreci Kasık Fıtığı Ameliyatı Oldum başlığıyla yazdım. Merak edenler […]

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler