Yeni Şeyler Söylemek Lazım

Koronavirüs pandemisi diğer adıyla Covid 19 pandemisi 1 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktı. Virüs hızla yayıldı. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü küresel salgın ilan etti. Benim size bu yazıyı yazdığım an itibarı ile dünyada 6,220,463 virüs bulaşan, 372,390 ölen, 2,777,366 iyileşen kişi var. (Kaynak: worldometer) Pandemi hala devam ediyor ve dünyada eski düzenden eser kalmadı. Eski fikirler, eski sözler etkisini kaybetti. Artık yeni şeyler söylemek lazım!Tüm dünyada salgınla mücadele kapsamında önlemler alındı. Maske hayatın vazgeçilmezi oldu. Sokağa çıkma yasakları uygulandı, okullar, iş yerleri, ibadethaneler kapatıldı. Televizyonlarda sıkça gördüğümüz yüzlerin yerini doktorlar aldı. Ülkelerin ekonomileri salgından dolayı çok zorlandı. Zorlanmaya da devam ediyor.

İnternette, TV'de salgınla ilgili konuşan bilim adamları, ekonomistler, doktorlar, siyasetçiler farklı görüşte olsalar da ortak bir söylemleri var: ''Covid-19 sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacak''.

Doğada canlılar kendi yaşam koşullarına uygun olarak yaşar ve dağılım gösterirler. Koşullar değişmesi durumunda canlı yeni koşullara uyum sağlar. Buna adaptasyon diyoruz. Adapte olamayan canlı yaşam koşullarına uygun alanlara göç eder. Adapte olamadıysa, göç de edemediyse zamanla sayısı azalır ve zamanla da yok olur.

Pandemi süreci gösterdi ki dünya geri dönüşü olmaksızın küreselleşti. Herhangi bir ülkede olan artık sadece o ülkeyi etkilemiyor. Ülkelerin uzlaşmayı ve sorunlarla beraber mücadele etmeyi öğrenmesi gerekiyor. Kavga bir yere kadar.

Dijital dünyaya yabancı olan ülkelerin ve insanların başarılı olma şansının olmadığını gördük. Uzaktan eğitim yaptığımız günlerde "ben eğitimde teknolojiye karşıyım" diyeni görmedim. Ya da "ben alışverişi dükkandan yaparım, internetten alışveriş neymiş" diyen de duymadım.Her gün bir yerden göçmek ne iyi
Her gün bir yere konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan akmak, ne hoş!
Dünle beraber gitti cancağzım,
Ne kadar söz varsa düne ait
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım...

Mevlana Celaleddin Rumi

Analog kafalarla dijital dünyayı anlamak, bilmediğiniz bir dilde düşünmek mümkün değil. Bence de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler